Od března letošního roku se pracovnice charitního Střediska Na Sioně Mgr. Alena Ublová účastní intenzivního akreditovaného výcviku v metodě Podpory pozitivního chování (anglicky Positive Behaviour Support, PBS). Tento téměř roční kurz organizuje sdružení Děti úplňku a pracovnice střediska se ho může účastnit díky finanční podpoře od Nadace ČEZ. Pod pojmem PBS si můžeme představit metodu, která přináší konkrétní nástroje, jak porozumět příčinám chování lidí s autismem, intelektovým znevýhodněním či kombinovaným postižením a jak navrhnout účinnou, důstojnou a etickou podporu v náročných situacích.
„Když se člověk, o které se staráme, chová způsobem náročným na péči, snaží se nám sdělit, že mu něco nevyhovuje. Snaží se nám říct, že nejsou naplněny jeho potřeby. Často ale se stává, že toto chování vnímají pečující osoby jako primární problém a nesnaží se zjistit, proč k němu dochází. Místo toho začnou používat omezení, tresty nebo medikaci,“ vysvětluje Alena Ublová. Lépe na chování náročné na péči dokáže reagovat metoda PBS, kterou do Česka přinášejí Děti úplňku. Výcviku odborníků v PBS, který vede zkušený lektor Brian McDonald, se účastní 23 pečlivě vybraných zájemců.
„PBS učí porozumět chování, analyzovat jeho příčiny a posoudit je v sociálním, fyzickém a individuálním kontextu, ve kterém se chování vyskytuje. Pracuje s úpravou vnitřního a vnějšího prostředí, způsobů komunikace nebo přístupu pečujících tak, aby klient nemusel své potřeby vymáhat chováním náročným na péči,“ říká Alena Ublová.
PBS ocení a využijí všichni, kteří pracují s lidmi s intelektovým znevýhodněním nebo autismem a chováním náročným na péči. Jsou to pracovníci v sociálních službách, neformální pečující, terapeuti, pedagogičtí pracovníci speciálních škol atd. Úkolem PBS specialisty je podpořit klienta, naslouchat mu, vnímat a reflektovat jeho projevy, kterými dává najevo své potřeby.
„Koncept této metody mě velmi oslovil v souvislosti s hledáním respektujícího přístupu k dětem s chováním náročným na péči. Věřím, že díky zkušenostem z výcviku a dalším kurzům zaměřeným na individuální a ohleduplný přístup k dětem budu plnohodnotným parterem pro pečující, kteří chtějí porozumět chování dítěte a jeho potřebám, aby mohlo vést kvalitní život,“ vysvětluje Alena Ublová.
Po skončení kurzu v říjnu letošního roku bude ve středisku probíhat pilotní projekt zaměřený na ověření poznatků v praxi. Následně je v plánu základní proškolení ostatních pracovnic týmu tak, aby bylo možné zařadit podporu pozitivního chování do každodenní práce s klienty. Počítá se s tím, že proškolená pracovnice bude moci svým kolegyním nabídnout supervizní podporu.
Ing. Bc. Michaela Jandejsková
pracovnice v sociálních službách v aktivizační službě
Tel.: 739 484 910 E-mail: 8bprR3b7TcnxU3%k6hIkQOQc35uuO15j4mnCO1p